Tarifiniver.com
Güncel Yemek Tariflerini | Ana Yemekler | Et Yemekleri | Zeytinyağlı Yemekler | Çorbalar | Kolay Yemek Tarifleri | Aradığınız Yemekleri bulmanın Tek adresi

Meyve Sebze Dondurma Yöntemleri

Meyve Sebze Dondurma Yöntemleri

Meyve Sebze Dondurma Yöntemleri

Meyve sebzeleri mevsiminde tüketmek önemlidir. Mevsimi dışında tüketmenin ise farklı yöntemleri var. Dondurmak bu yöntemlerden biridir.

İlk günkü kadar taze meyve sebzeler elde etmek için dikkat edilmesi gereken altın kurallar;

SEBZELER:

Sebzelerinizi soğuk suyun altında yıkayın ve sonra sebzeleri nasıl kullanmak istediğinize göre işleminizi yapın.Yani ayıklayın yada doğrayın.

Sebzelerin dondurulmadan önce haşlanması gerekir. Yapılacak bu işlem sebzede doku değiştirme ve besin maddeleri kaybına neden olan enzim aktivitesini durdurur. Ayrıca sebzenin yumuşatılması rengin canlı kalmasına neden olur.

Bir tencere içine tuz koyun ve suyu kaynatın. kaynayan suyun içine sebzeleri atın 2-3 dakika kaynadıktan sonra çıkarın ve hemen sonra şoklamayı ihmal etmeyin. Yani bol buz ve su dolu bir kabın içine hızlıca alacağınız sebzelerin pişme işlemini böylelikle sona erdirebilirsiniz.

Daha sonra bu sebzelerin bozulmalarını önlemek için buzlu sudan çıkarıp çok iyi bir şekilde kurutun. Böylelikle bakteri üreme ihtimalinin de önüne geçmiş olursunuz.

Sebzeleri tüm işlemlerden geçirdikten sonra koyduğunuz poşetlerin daima havasını alın.

MEYVELER:

 Taze meyveleri yıkayın ve kurutun

 Kabuklu bir meyveyse soyun,Büyük bir meyveyse parçalayın

Üzerinde herhangi bir nem kalmayana kadar tüm meyvelerin kuru olduğundan emin olun. Aksi halde bozulabilme ihtimalini artırmış olursunuz.

Bu meyvelerden bazıları;

Böğürtlen,yaban mersini,muz,çilek,elma,limon,kivi,kavun,ananas,avakado,çilek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.