Tarifiniver.com
Güncel Yemek Tariflerini | Ana Yemekler | Et Yemekleri | Zeytinyağlı Yemekler | Çorbalar | Kolay Yemek Tarifleri | Aradığınız Yemekleri bulmanın Tek adresi

Çıtır Patates Kızartması İpuçları

Çıtır Patates Kızartması İpuçları

ÇITIR PATATES KIZARTMASI

EVDE ÇITIR PATATES KIZARTMASI YAPMANIN İPUÇLARI

  1. Çıtır patates kızartması için patates seçimi önemlidir. Taze, yeşermemiş, yumuşak olmayan patatesleri seçmeliyiz
  2. Patatesleri doğradıktan sonra nişastalarını salması için patatesleri soğuk suyun içine atabilirsiniz. Suyun soğukluğunu arttırmak için buz ve birkaç damla sirke ile ekleyebilirsiniz.Bu çıtır olması için önemli.
  3. Daha çıtır patatesler için diğer bir yöntem ise; Patatesleri doğradıktan sonra maden suyu ve tuz karışımının içine atarak 20-30 dakika bekletin. Bu süre içerisinde patateslerin sertleşmeye başladığını görebilirsiniz.
  4. bekletilen patatesler kızartılmadan önce mutlaka havlu ve peçete yardımıyla kurulanmalıdır. Fazla suyu alınmayan patateslerin yağ ile bulaşmasında sıçrama riski çok yüksektir ve sulu olarak kızartılan patatesler istenilen çıtırlık seviyesine ulaşmaz.
  5. Kızartma yağının mutlaka kızgın olması gerekir. Kızgın yağda atılmayan patatesler fazla yağ çektiği için neredeyse hamur olarak çıkar.
  6. Kızartma işlemi sırasında çabuk yanan tereyağı ya da zeytinyağı gibi yağlar yerine ayçiçek yağını tercih etmelisiniz.
  7. Kızartma için derin bir tencere ya da kızartma kabı kullanmalısınız. Kullanılan yağ her bir patatesin bütün yüzeylerine etki edecek şekilde bol miktarda olmalıdır.
  8. Kızartma sırasında tuz atılmaması önemlidir. Çünkü tuz yağın sıcaklığını düşürürken aynı Zamanda patatesin çıtırlık seviyesini de doğrudan etkiler.
  9. Kızaran patateslerin üzeri hemen kapatılmamalıdır. Üzerine kapak kapatılan patateslerin sıcaklık ve buhar nedeniyle çıtırlıklarını kaybeder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.