Tarifiniver.com
Güncel Yemek Tariflerini | Ana Yemekler | Et Yemekleri | Zeytinyağlı Yemekler | Çorbalar | Kolay Yemek Tarifleri | Aradığınız Yemekleri bulmanın Tek adresi

Bağışıklık Sisteminizi güçlendiren besinler nelerdir?

Bağışıklık Sisteminizi güçlendiren besinler nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi, kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Vücudunuzu güçlü tutmak için bazı yiyecekleri dahil etmek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Peki, bağışıklığı güçlendiren yiyecekler nelerdir?

Balık

Balık vücudun üretmediği ve mutlaka besinlerle almamız gereken omega 3 yağ asidinin en önemli kaynağı. Hastalık yapan bileşiklerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan omega 3 almak için haftada 2-3 kez balık tüketmeye özen gösterin. Balığınızı ızgara, fırında veya buğlama olarak tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sarımsak

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta kullanılan mucizevi bir besindir.Bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlar içerir. 

Düğme Mantarlar

Selenyum, B vitaminleri, riboflavin, niasin ve antioksidan kaynağı olan mantar özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları riskini düşürme konusunda etkilidir.

Badem

Stresin etkilerini azaltarak bağışıklık sistemini destekleyen bir besindir. Günde ¼ fincan badem tüketimi, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %50’sini karşılar.

Narenciye

Çoğu insan özellikle mevsim geçişlerinde grip ve soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa yakalanır ve C vitaminine yönelir. Çünkü C vitamini bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın da anahtarıdır.

Brokoli

Brokoli, vücudu korumak için gereken A, B, C, D Vitamini ve glutatyon içerir.

Kefir

Kefir, proteinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfordan zengin olan ve probiyotik içeriğiyle de öne çıkan bir süt ürünü. Probiyotiklerin bağırsak florasını düzenlediği ve hastalıklara karşı direnç göstermeye yardımcı olduğu biliniyor. Probiyotikten zengin olan kefirin her gün 1 su bardağı kadar tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Keten Tohumu

En iyi bitkisel Omega 3 kaynağı olarak bilinen keten tohumu anti-oksidandır. Serbest radikallerin yol açtığı hasarı azaltarak bağışıklığınızı güçlendirir.

Su Tüketimi

Yeterli su tüketimi, bağışıklık sistemi elemanlarının sorunsuz çalışması için çok önemli; özellikle enfeksiyon durumlarında su tüketiminin ekstra özenli bir şekilde arttırılması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.